sleeve operatsioon

Sleeve

Sleeve operatsioon ehk vertikaalne maoresektsioon on üks bariaatrilise kirurgia ehk kaalukirurgia meetodeid. Operatsioon on oma olemuselt maovähendusoperatsioonidest niiöelda kõige loomulikum. Kaalukirurgia mõjutab oluliselt patsiendi toitumiseelistusi ja -harjumusi. Pärast operatsiooni saavutavad patsiendid täiskõhu- ja küllastustunde senisest väiksemate toidukogustega. Selle tulemusel hakkab kehakaal langema ning ühtlasi leevenduvad ka mitmed kaasuvad haigused nagu II tüüpi diabeet, uneapnoe, suurenenud kolesteroolisisaldus veres, kõrgvererõhutõbi, liigesevalud ja teised rasvumisega kaasuvad haigused. Bariaatriline kirurgia on tänapäeval tõhusaim püsivate tulemustega meetod rasvumise ravis, aidates parandada märkimisväärselt elukvaliteeti ja pikendada eluiga.

mao pikisuunaline resektsioon ehk sleeve operatsioon

Mis on sleeve operatsioon?

Sleeve on maovähendusoperatsioon, mille käigus eemaldatakse suurem osa maost (umbes 70-85% maost). Alles jääb väike osa magu, millest moodustatakse toru ehk väike n-ö “varrukas” (inglise keeles sleeve). Kui muidu on mao maht umbes 1000-1500 ml, siis operatsiooni järgselt jääb sellest alles vaid 100-200 ml. Väike magu täitub toiduga kiiremini, tekitades täiskõhutunde ja piirates sellega söödava toidu koguseid. Samuti liigub toit väiksest maost kiiremini edasi peensoolde, mis veelgi võimendab küllastustunnet. Mao osalise eemaldamisega väheneb näljatunne, sest  väheneb mao poolt toodetava näljahormooni ehk greliini hulk.
Sleeve operatsiooni järel läbib söödud toit endiselt kõiki seedetrakti osi  ja seega tõenäosus vitamiinide ja mineraalainete vaegusele on madalam kui teiste kaalukirurgia operatsioonimeetodite puhul.
Kuna suurem osa maost eemaldatakse jäädavalt, tähendab see, et endine anatoomia ei ole taastatav.

Kuidas sleeve operatsioon töötab?

Sleeve operatsiooni teostamise järel töötab kaalulanguse kasuks mitu komponenti samaaegselt. Sleeve operatsiooni käigus vähendatud maomaht tekitab juba väiksest kogusest söödud toidust täiskõhutunde ja aitab hoida küllastustunnet kauem. Väiksest maost liigub toit kiiresti edasi peensoole algusossa, mis omakorda kiirendab täiskõhu- ja küllastustunde teket. Operatsiooni käigus suurema osa mao eemaldamine kehast vähendab greliini ehk näljahormooni tootmist. Kõik need komponendid on kombineeritult patsiendile abiks eduka kaalulanguse saavutamisel.

sleeve operatsioon
sleeve operatsiooni kaalulangus

Sleeve operatsioon - oodatav kaalulangus

Uuringud näitavad, et kahe esimese operatsioonijärgse aasta jooksul on sleeve operatsiooni järgselt kehakaalu langus 60-70% ülekaalust ehk liigsest kehakaalust. Viis aastat peale operatsiooni on erinevate uuringute andmetel keskmine kaalulangus endiselt 62%.
Kui sleeve operatsiooniga saavutatud kaalulangus ei ole siiski piisav, saab operatsiooni ümber teha ka bypass operatsiooniks. Sama võimalus on ka juhul, kui kaal on hakanud aastate möödudes taas tõusma. Püsiva ja pikaajaliselt madalama kehakaalu saavutamine ja säilitamine oleneb suures osas ka patsiendi enda panusest. Tähtis on teha elustiilis vajalikud tervislikud muutused, et toitumis- ja liikumisharjumused vastaksid spetsialistide soovitustele.

Millised patsiendid võiksid kaaluda sleeve operatsiooni?

* Patsiendid, kelle kehamassiindeks on vähemalt 30 kg/m2.

* Nooremas eas naised, kes soovivad veel lapsi saada.

* Sleeve operatsiooni saab teha neile, kellele teised kaalukirurgia meetodid ei sobi. Sellised vastunäidustused võivad olla näiteks: Crohni tõbi, haavandiline koliit, pidev põletikuvastaste ravimite või valuvaigistite kasutamise vajadus, varem läbitud suured kõhuõõne operatsioonid (mis on tekitanud kõhtu liiteid), varasem organi siirdamine.

Sleeve — Kaalulangetuskliinik Sleeve operatsioon ehk vertikaalne maoresektsioon on üks bariaatrilise kirurgia ehk kaalukirurgia meetodeid. Operatsioon on oma olemuselt maovähendusoperatsioonidest niiöelda kõige loomulikum. Kaalukirurgia mõjutab oluliselt patsiendi toitumiseelistusi ja -harjumusi. Pärast operatsiooni saavutavad patsiendid täiskõhu- ja küllastustunde senisest väiksemate toidukogustega. Selle tulemusel hakkab kehakaal langema ning ühtlasi leevenduvad ka mitmed kaasuvad haigused nagu II tüüpi diabeet, uneapnoe, suurenenud kolesteroolisisaldus veres, kõrgvererõhutõbi, liigesevalud ja teised rasvumisega kaasuvad haigused. Bariaatriline kirurgia on tänapäeval tõhusaim püsivate tulemustega meetod rasvumise ravis, aidates parandada märkimisväärselt elukvaliteeti ja pikendada eluiga.

Mõõda oma kehamassiindeksit

BMI calculator
150
50

SINU KMI:

Operatsiooni informatsioon

KirurgDr. Rein Adamson / dr. Martin Adamson / dr. Sven Troost
Kehamassiindeksi näidustusAlates 30, sõltuvalt kaasuvatest haigustest
AnesteesiaÜldnarkoos
Lõikuse kestus1-1,5 tundi (laparoskoopiline)
Ööd haiglas2
Vajalik puhkus2 nädalat
Eeldatav kaalukaotus60%-70% ülekaalust (pikaajaline u 60%)
Eelised
 • Toidu teekonda soolestikus ei muudeta
 • Vitamiinide imendumisega probleeme vähe
Puudused
 • Võib süvendada või tekitada reflukshaigust
 • Mõjutab söömiskäitumist vähem, kui standard bypass ja mini-bypass operatsioonid
Lõikus tagasipööratavEI
Hind5800 €
JärelmaksAlates 154 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

Testi oma sobivust

Sleeve operatsiooni eelised

 • Vähendab lisaks mahu piiramisele ka näljatunnet, sest eemaldatakse osa maost, mis toodab nälga tekitavat hormooni
 • Toit läbib endiselt kõiki seedesüsteemi osi, seega seedeprotsess on normilähedasem, kui teiste kaalukirurgia operatsioonimeetoditega
 • Vitamiinide ja mineraalainete vaeguste teke vähetõenäoline
 • Säilib endoskoopiline juurdepääs maole ja peensoole algusosale
 • Dumping sündroomi tekke tõenäosus on madalam kui standard bypass ja mini-bypass meetodi puhul
 • Regulaarne valuvaigistite kasutamine ei tõsta maohaavandi tekkeriski
  Eelnevatest kõhuõõne operatsioonidest tingitud liited ei takista operatsiooni teostamist
 • Tüsistuste tekke võimalus madalam
 • Võimalik on hilisem operatsiooni ümber tegemine bypass operatsiooniks

Sleeve operatsiooni puudused

 • Mõnevõrra väiksem kaalulangus, kui standard bypass või mini-bypass operatsiooni puhul
 • Ei muuda nii palju söömiskäitumist, kui standard bypass või mini-bypass operatsiooni puhul
 • Võib tekitada refluksi ehk kõrvetisi, mis vajab ravi (20-40% patsientides)
 • II tüübi diabeedi leevendumise tõenäosus on madalam, kui bypass tüüpi operatsioonidel
 • Lõikus ei ole tagasipööratav ehk anatoomia ei ole taastatav, sest jäädavalt on eemaldatud suurem osa maost

Loe meie rahulolevate klientide kohta

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !