Jüri edulugu

Jüri lugu

44-aastane Jüri paistab kaugelt silma, sest on lausa 192 cm pikk. Pigem tüsedusele kalduva mehe kehakaal hakkas reipalt tõusma peale suitsetamisest loobumist ning ulatus 155 kiloni. Jüri proovis erinevaid kaalulangetusmeetodeid, mis paraku ei andnud tulemusi. Nii sündis otsus tulla Health Clinic Kaalulangetuskliinikusse maovähendusoperatsioonile.

Kui kaua oli Sinu kaal selline olnud?

Eks ma olen ülekaalus olnud pikalt, aga kui jätsin 4 aastat tagasi suitsetamise maha, hakkas kaal väga järsku tõusma.

Kui palju Sa olid oma toitumist jälginud?

Olin käinud toitumisnõustaja juures ja kaalu jälginud. Mulle oli ette antud toitumiskava, mida süüa ja kui palju. Pidasin sellega vastu 2-3 kuud ja võtsin ka kaalust alla, aga siis loobusin ning kilod tulid tagasi.

Mis kaebused Sul seoses kaaluga tekkisid?

Mul polnud otseseid tervislikke põhjuseid operatsiooni tegemiseks ehkki võtsin eeldiabeedi rohtu. Just kehakaalu tõttu oli suur võimalus selle tekkeks. Sellest hoolimata oli elu muutunud põrguks: olen pigem aktiivse loomuga, kuid näiteks tööl ei saanud enam asju teha, ronida või hüpata. Kilod hakkasid ka liigestele. Sobivate riiete leidmine oli keeruline. Higistasin kohutavalt. Ei saanud tubagi koristada ilma et higirida järel poleks.

Kuidas Sa jõudsid maovähendusoperatsiooni?

Olin eelnevalt proovinud erinevaid kaalulangetamise meetodeid ning need ebaõnnestusid. Mu kaal kõikus tohutult. Võisin vabalt 10 kilo nädalas juurde ja siis vaikselt jälle alla võtta. Kuna dieeditamised ei andnud tulemusi, otsisin internetist lahendusi ning jõudsin maovähendusoperatsioonini. Lihtne on öelda, et näe, ei viitsinud toitumisega tegeleda. Täna tean, et iga keha on erinev ja mis toimib ühel, ei ole sobiv teisele. Operatsiooni järgselt olen suutnud ilma probleemideta toidukava järgida.

mini-bypass operatsioon

Jüri enne ja 8 kuud pärast mini-bypass operatsiooni. Algkaaluks 155 kg, parempoolsel pildil 105 kg.

Kas Sul oli ka hirmusid seoses operatsiooniga?

Ma ei kartnud operatsiooni. Usaldasin arste ja olin veendunud, et see õnnestub. Kõik läkski väga hästi. Mul oli väga positiivne kogemus nii kliiniku personali, kirurgi, toitumisnõustaja ja kliinilise psühholoogiga, kellega kohtumine käib operatsioonist taastumise juurde.

Kuidas läks operatsioonist taastumine?

Esimene nädal oli natuke valus süüa ja juua, aga kolme nädala pärast oli see kõik kadunud. Kohtusin kolme nädala möödudes uuesti dr Rein Adamsoniga, kes ütles ka, et esialgu ongi organismil vaja uue normaalsusega harjuda. Ajus on nimelt säilinud endine söömismentaliteet ja suured kogused, ent pärast operatsiooni oli mul kõht ka väikeste kogustega täis. Ka paar lonksu vett kustutas näljatunde. Esimese kolme nädalaga kaotasin 15 kilo.

Kolme kuu möödudes tehti mulle ka vereanalüüs, et kontrollida, kas kõik näitajad on normis. Enesetunne oli mul väga hea ning nii polnud ka psühholoogile midagi kurta.

Milline on Su elu pärast maovähendusoperatsiooni?

Muutused on märgatavad. Nädalas läks kaal alla kuskil 1,5-2 kg. Oli üksikuid nädalaid, kus kaal seisis ja paar sellist, kus kaal tuli natukene juurde, kuid üldjoontes läks kaal järjepidevalt alla. Kui kaalusin enne operatsiooni 155 kg, siis kolm ja pool kuud pärast operatsiooni näitas kaalunumber 118 kg. Nüüd, 8 kuud hiljem, olen kaotanud kokku 50 kilo. Et operatsiooni järgne kaalulangus kestab ca 1,5 aastat, võiks veidi veelgi minna.

Ära on kadunud higistamine, treppidest on kergem käia ning enesetunne on parem. Üleüldiselt liigun rohkem ning saan aru, et tervise seisukohast peabki liikuma. Mul on väikesed nipid, et ennast liikumises hoida – võimalusel käin jala, kui autoga, siis pargin auto kaugemale, et mingi osa maast jala tulla.

Just käimine ja ujumine on see, mida olen rohkem tegema hakanud. Seni on kõik vaid paremuse poole läinud. Selline operatsioon võib olla ikka täielik elupäästja.

Mida sõbrad – tuttavad on öelnud?

Päris sellist asja, et inimesrd mind ära ei tunne, ei ole olnud. Aga jah, muutus on olnud ikka väga märgatav.

Kuidas riiete ostmisega läheb?

Eks garderoob on tulnud välja vahetada. Kui varem olin suurus 4XL, siis täna ostan XL suurust.

Vana püksirihma saan täna vabalt kolm korda ümber keskkoha keerata. Õudne mõelda…

Miks ei õnnestunud sul dieedid enne, kuid nüüd suudad toitumist jälgida?

Tegin varem suuri pingutusi toitumise jälgimiseks, kuid paari kilone kaalulangus võis lõppeda sellega, et tüdimuse tekkides võtsin nädalaga hoopis juurde 10 kilo. Kaal pendeldas üles alla. Peale operatsiooni ei saanud liiga palju süüa ja organism harjus sellega. Muidugi oli ka motivatsioon hoopis teine. Isegi kui vahel patustan, suudan ennast kiirelt korrigeerida ja kaaluhüppeid enam ei ole.

maovähendusoperatsioon Tallinnas

Testi oma sobivust

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !