fbpx

Müüt vs tegelikkus: maovähendusoperatsioon

Ülekaalulisus on suur probleem, mis ei mõjuta vaid meie enesetunnet, vaid ka füüsilist tervist ja vaimset heaolu. Pahatihti ei ole aga sugugi lihtne kaalus alla võtta. Probleem võib sel juhul olla meditsiiniline ning tarvis on juba kirurgilist abi. Kuna ülekaalulisuse teema on üsna delikaatne ning tekitab inimestes palju küsimusi ja hirme, mõtlesime kirjutada seekord maovähendusoperatsiooni müütidest ja tegelikkusest.

Bariaatriline kirurgia on meditsiinivaldkond, mille eesmärk on pakkuda abivajajale konkreetseid, koheseid ja mõõdetavaid tulemusi kaalu alandamisel. Meie kliinik pakub järgmisi operatsioone: maoballoonmao pikisuunaline resektsioon ja maost möödajuhtiv operatsioon.

Müüt: Maovähendusoperatsioon garanteerib 100 protsendilise kaalulanguse.

Tegelikkus: See väide on vale, sest iga maovähendusoperatsioon annab Sulle küll eelise kaalu langetada, kuid ükski neist ei garanteeri seda. Ka ise tuleb kõvasti tööd teha, oma toitumisharjumusi ja elustiili muuta ning sellest rangelt ka kinni pidada.

Müüt: Bariaatriline kirurgia jätab suure ja koleda armi.

Tegelikkus: See ei ole tõsi. Tänapäevane tehnoloogia, laparoskoopiline kirurgia (viiakse läbi koos väikse kaameraga, mis näitab arstile täpsel kus mis on ega vaja suurt sisselõiget) ja õppinud ning aastatepikkuse kogemusega kirurgi käe all jääb operatsioonijärgne arm minimaalne.

Müüt: Maovähendusoperatsiooni läbi teinud naisterahvas ei ole võimeline rasestuma.

Tegelikkus: See on vale. Maovähendusoperatsioon ei mõjuta mitte kuidagi rasestumise võimalusi. Peale kirurgilist sekkumist tuleb küll oodata paar aastat, kuid peale seda on Sul roheline tuli! Ootama peab selleks, et kaal stabiliseeruks. Rasedus võib seda ju teadupärast tugevalt mõjutada.

Müüt: Maovähendusoperatsiooni läbinud patsientidel tekib mineraalide ja vitamiinide puudus.

Tegelikkus: Jah, mingil määral tõesti. Kuid seda annab reguleerida tasakaalustatud ja strateegiliselt paika pandud dieediga. Meie toitumisnõustaja Anni Laas kirjutab Sulle täpselt ette, mida ja mis kogustes Sa peale operatsiooni sööma-jooma peaksid ning lisaks on meie meeskonnas kogenud toitumisspetsialist Erik Orgu kes on koostanud spetsiaalsed ja maitsvad retseptid just maovähendusoperatsiooni läbinud patsientidele.

Müüt: Bariaatriline kirurgia tähendab mao n-ö kinni klammerdamist.

Tegelikkus: See ei ole tõsi. Mitmed maovähendusoperatsioonid on välja töötatud selleks, et vähendada tarbitava toidu hulka. Näiteks maoballooni puhul paigaldatakse makku steriilse vedelikuga täidetud balloon, mis tekitab täiskõhutunnet ning vähendab isu. Mõned protseduurid mõjutavad seedetrakti ja toiteainete ning kalorite imendumist. NB! Sinule kõige parema ja sobilikuma viisi meditsiinilisel moel kaalu langetada leiad Sa arstiga konsulteerides.

The Health Clinicu kirurgi dr. Rein Adamsoni sõnul esineb ka maovähendusoperatsiooni puhul, nagu ka teiste analoogsete operatsioonide puhul, mõningaid tüsistusi. “Need on aga spetsiifilisemad. Lisaks tavapärastele tüsistustele nagu veritsus ja haavaprobleemid, võib esineda uute n-ö ühenduste leket ja mao- või soolesisu sattumist kõhuõõnde,” räägib dr. Adamson ning lisab, et taolistel juhtudel peab õppinud ja kogenud bariaatriakirurg kiirelt reageerima.

“Tänapäeval on tänu kirurgide ulatuslikule kogemusele bariaatriliste operatsioonide kestvus vaid maksimaalselt poolteist tundi, mis vähendab oluliselt muude võimalike tüsistuste tekkimist. Kasutame lisaks kvaliteetsetele abivahenditele ka täiendavaid turvaõmblusi, et vältida lekete tekkimise võimalust,” räägib dr. Adamson ning kinnitab, et tegemist on siiski väga turvaliste operatsioonidega, millele järgneb võrdlemisi kiire taastumisaeg.

Tekkis küsimusi seoses bariaatrilise kirurgiaga? Võta meiega ühendust!

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !