fbpx

Mis on semaglutiid ja kuidas see aitab kaalu langetada?

Sotsiaalmeedia kihab uuenduslikust kaalulangetusravimist semaglutiidist, mis on paljudel inimestel aidanud saavutada kaalulangetuses häid tulemusi. Mis see on ja kuidas see aitab kaalu langetada? Selgitusi jagab Kaalulangetuskliiniku kirurg dr Sander Kütner.

Algselt töötatud välja diabeediraviks, aga avastati ka kaalulangetav toime

Semaglutiid on algselt välja töötatud diabeediraviks. Ravimuuringute käigus aga avastati, et sellel on märkimisväärne kaalulangetav toime. Nimelt suurendab see insuliini eritumist ja selle tulemusel langetab veresuhkrutaset. Mao motoorika aeglustub ning näljatunne väheneb. See aitab tarbida väiksemaid portsjoneid ja seeläbi langetada kaalu.

Millal võiks semaglutiidi peale mõelda?

Üldiselt soovitatakse semaglutiidi, kui kehamassiindeks on üle 27 ning ülekaaluga kaasnevad haigused nagu diabeet, hüpertoonia, liigeseprobleemid, depressioon, ärevus. Aga see sobib ka kehamassiindeksiga üle 30, kui ei ole kaasuvaid haiguseid.

Kui kehamassiindeks on üle 40, peaks aga juba kaaluma bariaatrilist kirurgiat. Küll aga võib siingi semaglutiidi kombineerida kirurgiaga, näiteks kasutada enne või pärast kaaluoperatsiooni, et saavutada täiendav kaalulangus. Ka on see abiks, kui arst palub enne operatsiooni alla võtta, et oleks võimalik opereerida.

Kuidas ravi välja näeb?

Semaglutiidi on nii süstelahuse kui tabletina. Küll aga põhiliselt kasutatakse seda süstelahusena, mida patsient ise endale kord nädalas süstib.

Enamasti tehakse 6 kuu kuni aasta pikkune ravikuur, mille vältel on keskmine kaalulangus 5-15% kehakaalust.

Siiski ei piisa vaid ravimist endast, aga vaja on muuta ka harjumusi. Selleks on oluline toitumisterapeudi konsultatsioon, kellega koostöös saab ravikuuri vältel luua püsivad tervislikud elumuutused. Oluline on ka füüsiline aktiivsus, mis pideva näljatundeta ja väiksema kehakaaluga on muidugi ka lihtsam.

Siiski tasub silmas pidada, et nagu iga ravimiga, on semaglutiidil kõrvaltoimed. Need on näiteks iiveldus, täiskõhutunne, seedetraktikaevused nagu kõhukinnisus või -lahtisus.

Semaglutiidiravi läbinud Leen on öelnud: „Minu jaoks oli see väga hea lahendus oma probleemile. Kasutamine oli väga lihtne ning mugav. Kindlasti hea võimalus nendele, kes ei soovi operatsiooni teha.


Kaalulangetusravimite kohta leiad lisainfot SIIT.

BRONEERI AEG KONSULTATSIOONILE

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !