mini-bypass operatsioon

Mini-bypass

Mini-bypass operatsioon on üks bariaatrilise kirurgia ehk kaalukirurgia meetodeid. Mini-bypass on tänapäeval üks populaarsemaid operatsioonimeetodeid nii Eestis kui ka mujal maailmas ning seda peetakse väga turvaliseks. Kaalukirurgia mõjutab oluliselt patsiendi toitumiseelistusi ja -harjumusi. Pärast operatsiooni saavutavad patsiendid täiskõhu- ja küllastustunde senisest väiksemate toidukogustega. Selle tulemusel hakkab kehakaal langema ning ühtlasi leevenduvad ka mitmed haigused nagu II tüüpi diabeet, uneapnoe, suurenenud kolesteroolisisaldus veres, kõrgvererõhutõbi, liigesevalud ja teised rasvumisega kaasuvad haigused. Bariaatriline kirurgia on tänapäeval tõhusaim püsivate tulemustega meetod rasvumise ravis, aidates parandada märkimisväärselt elukvaliteeti ja pikendada eluiga.

Mis on mini-bypass operatsioon?

Mini-bypass operatsiooni võib jaotada kahte etappi. Esimene mini-bypass operatsiooni etapp on niiöelda mao jagamine. Väiksemast osast maost moodustatakse väike torujas maokene, mille maht on 50-60ml. Ülejäänud suurem osa maost lülitatakse toidu teekonnast välja. Operatsiooni esimese etapi tulemusena on võimalik süüa korraga ainult väike kogus toitu.

Teises etapis võetakse umbes 150–200 cm pikkune peensoole osa ja see ühendatakse väikese toruja mao alumise osaga. Eraldatud suurem mao osa ja peensoole algusosa jäetakse küll toidu teekonnast välja, kuid ühendatakse siiski seedesüsteemiga. Uue ühenduse kaudu juhitakse mao nõre, sapp ja kõhunäärme nõre peensoolde tavapärasest palju hilisemas seedeetapis. Operatsiooni tulemusena jääb toidul enne imenduma hakkamist läbimata umbes 150-200 cm peensoolt. Peensoole keskmine pikkus on tavaliselt umbes 600 cm ehk kuus meetrit, mini-bypassi järgselt jääb sellest toidu jaoks läbitavaks umbes 400 cm ehk neli meetrit. Mini-bypass operatsiooni teine etapp loob n-ö malabsorptsiooni komponendi ehk toitainete vähenenud imendumise. Lisaks erinevatele vitamiinidele ja mineraalainetele on mingil määral vähenenud ka valkude ja rasvade omastamine, seega keha saab toidust kätte vähem energiat (kaloreid).

Standardse bypass operatsiooni ja mini-bypass operatsiooni põhierinevus seisneb selles, et mini-bypassi korral tehakse ainult üks uus ühendus ehk anastomoos, kuid standardse maost möödajuhtiva operatsiooni korral tehakse kaks ühendust – ülemine ja alumine. Seetõttu saab mini-bypassi teha kiiremini kui traditsioonilist maost möödajuhtivat operatsiooni ja sellel on vähem tüsistusi (ka hilisemaid probleeme on oluliselt vähem – sisemised songad, soolesulgused). Samuti on erinevus möödajuhitava peensoole osa pikkuses. Standardse bypass operatsiooni puhul jääb toidu teekonnast välja 100-150 cm peensoole alguosa, mini-bypass puhul aga 150-200 cm peensoole alguosa.

Kuidas mini-bypass operatsioon töötab?

Mini-bypass operatsioon piirab korraga söödava toidu kogust, vähendab toitainete omastamist ning muudab söögiisu mõjutavate hormoonide toimet. Mini-bypass operatsioon on väga tõhus ning sisuliselt on selles kombineeritud sleeve operatsiooni ning bypass operatsiooni meetodid.
Mini-bypass operatsioon on piirav. See tähendab, et operatsiooni tulemusel väheneb mao suurus, mis piirab söödava toidu kogust, tekitab täiskõhutunde kiiremini ja aitab hoida küllastustunnet kauem. Lisaks piiravale mõjule, väheneb mingil määral toidust saadava energia (kalorite) kogus, kuna toidu liikumise teekonnast jäetakse välja kuni 180 cm peensoolt, mis mõnevõrra muudab valkude ja toidurasvade omastamist. Operatsiooni käigus ei eemaldata ühtegi organit või selle osa ja tulevikus on võimalik endise anatoomia taastamine.

mini-bypass operatsioon
mini bypass kaalulangus

Mini-bypass operatsiooni oodatav kaalulangus

Uuringud on näidanud, et kahe aasta möödudes on enamik patsientidest kaotanud 75–85% liigsest kehakaalust. Kui operatsioonist on möödunud üle viie aasta, on vastavad tulemused 70–75%, mistõttu on mini-bypass operatsioon üks parimaid pikaajalise efektiga kirurgilisi kaalulangetus meetodeid. Operatsioonijärgselt oodatav pikaajaline kaalulangus on mini-bypassi puhul mõnevõrra suurem, kui standardse bypassi ja sleeve puhul.
Püsiva ja pikaajaliselt madalama kehakaalu saavutamine ja säilitamine oleneb suures osas ka patsiendi enda panusest. Tähtis on teha elustiilis vajalikud tervislikud muutused, et toitumis- ja liikumisharjumused vastaksid spetsialistide soovitustele.

Millised patsiendid võiksid kaaluda mini-bypass operatsiooni?

* Patsiendid kelle KMI on alates 30 kg/m2 ja esinevad kaasuvad haigused või KMI üle 45kg/m2.

* Patsiendid kellel esineb II tüübi diabeeti, kuna mini-bypass puhul on diabeedi leevendumise tõenäosus parem, kui sleeve või bypass operatsiooni puhul.

* Mini-bypass operatsioon sobib hästi neile, kelle üheks toitumisega seonduvaks probleemiks on liigne magusa tarbimine.

* Patsiendid, kellel on kõrge motivatsioon järgida juhiseid ja soovitusi ning seda eriti vitamiinide ja mineraalainete lisandite püsivas igapäevases tarbimises.

maovähendusoperatsiooniks sobivus

Mõõda oma kehamassiindeksit

BMI calculator
150
50

SINU KMI:

Operatsiooni informatsioon

KirurgDr. Rein Adamson / dr. Martin Adamson / dr. Sven Troost
Kehamassiindeksi näidustusAlates 30, sõltuvalt kaasuvatest haigustest
AnesteesiaÜldnarkoos
Lõikuse kestus1-1,5 tundi (laparoskoopiline)
Ööd haiglas2
Vajalik puhkus2 nädalat
Eeldatav kaalukaotus75%-85% ülekaalust (pikaajaline u 75%)
Eelised
 • Samaväärne või isegi suurem kaalulangetus kui bypassil ehk standard maost möödajuhtival operatsioonil
 • Väga hea II tüübi diabeedi kontroll
 • Väiksem komplikatsioonide risk
Puudused
 • Suur risk vitamiinide ja mineraalainete vaeguste tekkeks (nõuab väga head ravisoostumust ja püsivat toidulisandite tarbimist)
 • Võimalik toidutalumatuse ja ebameeldivate seedehäirete tekkerisk suurem kui teistel operatsiooni tüüpidel
Lõikus tagasipööratavJAH
Hind5800 €
JärelmaksAlates 154 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

Testi oma sobivust

Mini-bypass operatsiooni eelised

 • Kuna operatsioon on tehniliselt lihtsam, on operatsioonil tüsistusi harvem
 • Vähemalt samaväärne või isegi suurem kaalulangetus kui standard bypassil ehk maost möödajuhtival operatsioonil
 • Haigusliku rasvumisega seotud haiguste paranemise määr on märkimisväärselt hea, eriti II tüübi diabeedi puhul (leevendub 80% juhtudest)
 • Võrreldes teiste sarnaste protseduuridega esineb mini-bypass operatsiooni puhul vähem kõhuvalu episoode
 • Endine anatoomia on taastatav

Mini-bypass operatsiooni puudused

 • Võib esineda vitamiinide ja mineraalainete vaeguseid
 • Sagedamini probleeme rauapuuduse ja sellest tingitud kehvveresusega
 • Võib tekkida toidutalumatusega seotud seedetrakti sümptomeid nagu kõhulahtisus, liigne kõhugaas jmt.
 • Mõningane maohaavandi tekkerisk, eriti regulaarse valuvaigisti kasutamise ja suitsetamise puhul
 • 1%-l patsientidest võib tekkida tõsine toitainete imendumishäire, mis võib teatud juhtudel vajada korrigeerivat operatsiooni.

Loe meie rahulolevate klientide kohta

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !