Maost möödajuhtiv operatsioon: mida teha enne protseduuri?

Üleliigne kehakaal ei ole vaid edevuse asi, kaugeltki mitte. Tegemist on ränga globaalse probleemiga, mis laastab inimeste minapilti, rikub tervist ning põhjustab erineva raskusastmega haiguseid. Suures plaanis vähendab rasvumine inimkonna eluiga ning elatud aastad on seejuures ka tunduvalt ebakvaliteetsemad, kui normaalkaalus kaaskondlaste eluaastad. Üks lahendus on maost möödajuhtiv operatsioon.

Dr Rein Adamson on Eesti üks juhtivamaid bariaatriakirurge, ta kuulub Tallinna Kirurgide Seltsi ning on valdkonnas tegutsenud ligi 40 aastat. Uurisime dr Adamsoni käest, mida peaks teadma enne operatsioonile tulekut.

“Hea oleks, kui õnnestub kehakaalu enne operatsiooni ca viis protsenti vähendada. See aitab vähendada operatsiooniriske ning näitab ka patsiendi motiveeritust. Vähemalt kuu aega enne operatsiooni ei tohiks suitsetada, sest see kahjustab verevarustust ja mõjub halvasti uute ühenduste paranemisele,” räägib dr Adamson ning lisab, et ühtlasi peaks vähendama alkoholi tarbimist, sest just pärast bypass-operatsioone ehk maost möödajuhtivaid protseduure on alkoholi toime oluliselt intensiivsem.

Mis on maost möödajuhtiv operatsioon ehk bypass operatsioon?

See maovähendusoperatsioon on üks kaalukirurgia protseduure, mille peamiseks eesmärgiks on piirata sisse söödava toidu kogust ning samas ka lühendada toidu imendumise teed. Tegemist on väga tulemusliku meetodiga, tänu millele langeb Sinu kehakaal operatsioonile järgneva poole aasta jooksul drastiliselt. Rõhutamist väärib ka asjaolu, et maost möödajuhtiv operatsioon on kõige tõhusam bariaatrilise kirurgia protseduur, kuid iga patsiendi jaoks see ei sobi, arvesse tuleb võtta palju erinevaid faktoreid ning sobiliku operatsioonimeetodi välja selgitamiseks on vajalik põhjalik konsultatsioon.

Meie kliiniku senine kogemus on näidanud, et tavaliselt saavutatakse lõplik kaal 18 kuni 24 kuu pärast. Selle aja jooksul kaotab keskmine patsient keskmiselt 60 kuni 70 protsenti oma senisest ülekaalust.

6 nõuannet, mida enne operatsiooni teha:

  • Vii end kaalulangetamise temaatikaga kurssi. Loe adekvaatseid artikleid ja raamatuid, vaata videoid, konsulteeri sõprade-tuttavatega, kes on lõikuse varasemalt läbi teinud. Tule spetsialisti konsultatsioonile.
  • Loobu suitsetamisest, sest nikotiin suurendab operatsiooniriske. Ära tarbi ka liialt alkoholi. Parimal juhul üldse mitte.
  • Toitu tervislikult ja puhka piisavalt. Püüa toituda regulaarselt (kolm korda päevas) ning söö väiksemaid koguseid, kui varem. Söö toidukordade vahele ka tervislikke snäkke, nt pähklid, juur- ja puuviljad.
  • Tarbi palju vett ning väldi karboniseeritud jooke, kohvi ja kofeiiniga teed.
  • Puhka piisavalt, mine pigem varakult magama, et kvaliteetset uneaega oleks võimalikult palju.
  • Tee trenni. Ei pea kohe jõusaali tormama või maratoni jooksma, piisab ka igapäevasest kodusest tagasihoidlikumast võimlemisest.
  • Muuda oma mentaliteeti: seda nii toidu- ja liikumise kui üldise elustiili kontekstis. See, kuidas me mõtleme, aitab palju kaasa meie harjumuste kujunemisele.
  • Hoolitse oma vaimse ja emotsionaalse tervise eest. Analüüsi läbi kõik asjaolud (inimesed Sinu elus, stressitase, füüsiline aktiivsus jms), mis võiksid Sinu kehakaalu ja eluga rahulolu kujunemisel rolli mängida.

Kui Sul on huvi kaalukirurgia vastu, siis võta meiega ühendust! Leiame Sinu jaoks parima mooduse end oma kehas taas hästi tunda.

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !