Mao vähendamine teeb head. Aga kuidas tulemust hoida?

Kui Sa oled proovinud mitmeid dieete ja pea igapäevaselt lisaks ka trenni teinud, kuid mitte miski ei aita, siis on mao vähendamine tihtipeale ainuke viis kaalus alla võtta. Bariaatriline ehk kaalukirurgia tähendab kokkuvõtvalt seda, et kaalu vähendamisele lähenetakse operatsiooni abil, et piirata edaspidi söödava toidu kogust. Protseduuri tulemuseks on väiksem magu, mis täitub söömisel kiiresti ning ajju saadetakse signaal täiskõhutundest. Kuidas aga operatsioonist saadavat tulemust kestvalt hoida?

Mao vähendamine ei ole pelgalt operatsioon. See tähendab veendumuste süsteemi, suhtumise ja elustiili muutmist. Ehk siis — soovitud kestva tulemuse hoidmiseks tuleb kasuks, kui Sa suhtud elusse positiivselt, toitud tervislikult ja liigud palju.

NB! Nii enne operatsiooni kui ka operatsioonijärgselt on väga oluline oma kirurgi usaldada ning tema nõuannetest ja juhistest kohusetruult kinni pidada.

The Health Clinicu kirurgi dr. Rein Adamsoni sõnul tuleb toitumist esimesed paar nädalat väga rangelt jälgida ning sel ajal võib süüa vaid vedelat ja pehmet toitu, ka jooma peaks pigem tihti ja väikestes kogustes.

“Need ettevaatusabinõud ei ole naljaviluks öeldud, need on selleks, et vahetu operatsioonijärgse perioodi ajal ei tekiks komplikatsioone. Operatsiooni käigus tehtud uued ühendused ja õmblused on veel värsked ning võivad suurte koguste söömisel järele anda,” räägib Adamson ning kinnitab, et üldjuhul on bariaatrilised operatsioonid turvalised ja taastumisperiood lühike. “Hea koostöö patsiendiga tagab hea tulemuse ning motiveerib tulemust säilitama”.

11 nõuannet, et mao vähendamine oleks kestvalt tulemuslik:

 1. Käi kõikidel järelvisiitidel, mis kirurg on Sulle määranud, et ta saaks Sinu paranemisel silma korralikult peal hoida. Need külastused on ka heaks motivaatoriks, et hoida end n-ö ree peal ja mitte libastuda.
 2. Tee regulaarselt trenni, joo palju vett ja tarbi minimaalselt kofeiini (sh ka roheline ja must tee).
 3. Kalorite tarbimine operatsioonijärgselt peab olema minimaalne, kuid vastavalt juhistele, see kehtib ka magusate jookide kohta, mida tuleks üldse vältida.
 4. Kuula oma keha, st ära söö, kui Sa ei ole näljane. Ja kui sööd, siis tee seda teadlikult, laua ääres ja söömisele keskendudes, mitte samal ajal telekat vaadates.
 5. Ära näksi toidukordade vahel, sest see võib kahjustada pikaajalist tervenemisprotsessi. Söö kõrgkvaliteetseid toite ning keskendu pigem valkudele, puu- ja juurviljadele.
 6. Valk on Sinu sõber! Valk aitab hoida lihaseid, kui keha tänu vähenenud toidukogustele kogunenud rasvast vabaneb. Valgud hoiavad ka täiskõhutunnet pikemalt.
 7. Näri toit hästi hoolega läbi, et maol oleks kergem seedida.
 8. Väldi karboniseeritud jooke, sest need tekitavad kõhus gaase ja pinget, mis võib omakorda kahjustada õmbluseid.
 9. Väldi alkoholi, sest see võib isegi mõõdukal tarbimisel operatsioonijärgselt maohaavandeid põhjustada.
 10. Väldi suhkruid. Suhkur on tühi kalor, mis tõstab Sinu veresuhkrut, põhjustab näljatunnet ega paku mingit toiteväärtust.
 11. Kui sa soovid last saada, siis peaksid vähemalt paar aastat sellega ootama. Sinu keha on esialgu intensiivses kaalulangetamise režiimis, mis ei oleks lapsele piisavalt hea kasvukeskkond.

NB! Kuigi mao vähendamine ei ole keeruline operatsioon, tasub alati olla pigem ettevaatlik kui hooletu. Kui Sa tunned, et enesetunne on operatsioonijärgselt halb, siis võta kindlasti oma arstiga ühendust.

Tähele tasub panna järgmisi tundemärke:

 • Operatsioonijärgselt tõuseb palavik 38 kraadini.
 • Sind piinab kontrollimatu valu.
 • Sa ei suuda vedelikke sees hoida.
 • Sul on hingamisraskused.
 • Väljaheites leidub verd.
 • Tekivad kergesti sinikad.
 • Õmblustest lekib mäda või verd.
 • Raskekoeline valu jalas.

Loe lisaks: kellele maovähendusoperatsioon sobib, kuidas see elu paremaks muudab ning mida toitumisel silmas pidada.

Kui Sul tekkis huvi maovähendusoperatsiooni vastu, siis võta meiega kindlasti ühendust ja tule konsultatsioonile!

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !