Kuidas saada aru, et vajad ülekaaluga spetsialistide abi?

Viimastel aastakümnetel on rasvtõve esinemissagedus kogu maailmas kasvanud. Ka Eestis on ülekaalulist elanikkonda ligi 20%. Rasvtõbe peetakse üheks krooniliseks haiguseks, mis võib olla elukestev probleem ning vajada ka kirurgilist sekkumist. Health Clinic Kaalulangetuskliiniku bariaatriakirurg dr Rein Adamson selgitab, millal peaks ülekaaluga pöörduma kirurgi poole ja mida operatsioon endaga kaasa toob.

Kui kaalu pärast on mure, tasub julgelt pöörduda spetsialistide poole

Kui kaal valmistab muret, tasuks alustada toitumisspetsialistist, kes teeb selgeks, kuidas õigesti toituda, et tervislikku kaalu saada. On ka väga oluline kombineerida tervislik toitumine füüsilise aktiivsuse tõstmisega ja rohkem liikuda. 

Kui kehakaalutõus on suur ning toitumisnõustaja või –spetsialist ei ole suutnud aidata, tasub pöörduda perearsti poole. Oma kaalu tõttu arsti juurde pöördumist karta ega häbeneda ei tasu. On hea, kui tuntakse muret oma tervise pärast. Kui tundub, et perearsti tehtust jääb väheks ning inimene soovib oma tervisest ülevaate saata, võib tellida erameditsiiniettevõtete tehtava terviseanalüüsipaketi. On võimalik valida ka üksikud proovid, mis ei ole suure kuluga, aga annavad südamerahu. Health Clinicus pakume võimalust läbi ülekaalu audit, mille eesmärgiks on välja selgitada ülekaalulisuse põhjused ning pakkuda välja järgmised sammud edukaks kaalulangetamiseks.

Kirurgi juurde jõutakse reeglina siis, kui omal käel kaalu langetada ei õnnestu ja kehamassiindeks on kriitilisel piiril, olles 35-40 või üle selle ning tekkinud on ka mõni kaasuv haigus nagu diabeet või kõrgvererõhutõbi, peaks juba kaaluma kirurgilist sekkumist.

Pöördu arsti poole kindlasti siis:

  • Kui kehakaalutõusuga kaasneb üldine halb enesetunne.
  • Kui liigne kehakaal piirab mingit tegevust, mis varem probleeme ei valmistanud.
  • Kui on tekkinud liigse kehakaaluga seonduv haigus.
  • KMI näitab, et tegu on rasvumisega.

Mis pärast operatsiooni muutub?

Kohe kindlasti peab pärast operatsiooni muutuma elustiil. Pärast bariaatrilist operatsiooni süüakse väikseid toidukoguseid ja sagedamini ning alkoholi tarbitakse minimaalselt. Vitamiinide edaspidine tarvitamine on vajalik, kuna operatsioon toob kaasa teatud toitainete imendumise probleemi.

Probleeme võib tekkida lõtvunud nahaga. Umbes pooltel patsientidest tekib see probleem, kuid korrigeerivale operatsioonile tulevad neist umbes kolmandik, kes leiavad, et see nende elukvaliteeti mõjutab.

Maovähendusoperatsiooni läbinud Triinu räägib, et tema otsus sai alguse ebamugavustundest, mis mõjutas negatiivselt nii töö- kui eraelu. Põhjuseks suur kaal, mida õnnestus erinevate dieetidega langetada, kuid järgmisel hetkel oli kõik sama kiirelt tagasi tulnud.
Ta räägib, et on minevikus pidanud palju erinevaid dieete pidanud ja käinud trennis, nii iseseivalt kui treeneritega. „Lõpuks tegin ära geenitesti ja sealt tuli väga palju välja, et see on geneetiline. Selline jojo-efekt, et ma suudan kaalu langetada, kuid suudan selle väga kiiresti jälle tagasi süüa. Ma tegingi otsuse operatsiooni kasuks, et miski sellele punkti paneks,“ räägib ta enda otsusest.Operatsioonipäeva hommikul kaalus ta 86 kg ja nüüd kaalub 53 kg.

Tutvu Triinu kogemuslooga lähemalt SIIN.

BRONEERI AEG KONSULTATSIOONILE

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !