fbpx

Kaalukirurgia: müüdid ja rasedus maovähendusoperatsiooni vaatenurgast

Ülekaalulisus on suur probleem, mis ei mõjuta vaid meie enesetunnet, vaid ka füüsilist tervist ja vaimset heaolu. Bariaatriline kirurgia ehk kaalukirurgia on meditsiinivaldkond, mille eesmärk on pakkuda abivajajale konkreetseid, koheseid ja mõõdetavaid tulemusi kaalu alandamisel. Kuna ülekaalulisus on delikaatne teema ning tekitab palju küsimusi ja hirme, püüame neid omalt poolt maandada. Maovähendusoperatsioon on üks kaalukirurgia meetoditest, mis põhjustab erinevaid müüte. Vaatame protseduuri ka raseduse vaatenurgast. 

3 põhjust, et võtta appi kaalukirurgia:

 1. Sinu toidueelistused ning -harjumused (ka üldine suhtumine endasse ja ümbritsevasse) muutuvad paremaks. 
 2. Tänu muutunud toidueelistustele ja üldisele suhtumisele langeb Sinu kaal ning paranevad mitmed rasvumisega seonduvad haigused ja konditsioonid (näiteks teise tüübi diabeet, kõrge vere kolesteroolisisaldus, kõrge vererõhk ja uneapnoe).
 3. Kahest eelnevast punktist tulenevalt paraneb Sinu üldine enesetunne ja minapilt, Sa saavutad hea füüsilise vormi ja suure tõenäosusega pikeneb Sinu elu.

Mille puhul on protseduur vastunäidustatud?

On mõned konditsioonid, mille puhul on kaalukirurgia ja eelkõige maovähendusoperatsioon vahel vastunäidustatud. Toome siinkohal välja seitse: 

 • Psüühikahäired
 • Rasedus
 • Maksatsirroos
 • Crohni tõbi
 • Hormoonravi
 • Krooniline pankreatiit
 • Muu parasjagu põetav haigus

NB! Kui Sul on midagi siinsest nimekirjast diagnoositud, siis konsulteeri kindlasti arstiga.

Millele pöörata tähelepanu pärast operatsiooni?

Mao vähendamine toob lisaks kaalukaotusele kaasa olulise muutuse Sinu elustiilis. 

 • Järgi oma toitumisjuhiseid. Operatsioonijärgselt söö vaid väikseid koguseid ning arvesta arsti ettekirjutusega sööke ja jooke valides. Näiteks on oluline toit korralikult läbi närida ning vältida tasuks kaloririkkaid jooke.
 • Kontrolli regulaarselt oma tervist. Pärast operatsiooni tuleb alguses korduvalt kontrollis käia, hiljem jäävad külastused harvemaks. Soovitav on pidada ka patsiendi päevikut, kuhu Sa saad kirja panna oma kaalumise tulemused, vererõhu ja pulsi ning meeleolu muutused. Nii on arstil operatsioonijärgseks kontrolliks rohkem informatsiooni ning ka Sul endal tulemustest parem ülevaade.
 • Ole füüsiliselt aktiivne. Lisaks toitumisharjumuste muutmisele on soovitav alustada treeningutega. Võimelda võid Sa juba mõni nädal pärast operatsiooni, muud sportimisvõimalused ning koormuse suurendamine aruta kirurgiga läbi.

Protseduuri tulemused

Mao vähendamine piirab söödava toidu kogust. Väiksem magu täitub söömisel kiiresti ning ajju saadetakse signaal täiskõhutundest. Sa tarbid vähem kaloreid ja võtad kaalust alla. 

Protseduuri läbinud patsiendid võivad oodata 50-80 protsendist üleliigse kaalu kadumist kahe aasta jooksul pärast mao vähendamist.

Operatsioonijärgselt ei vähene tarbitava toidu kogus ainult väiksema mao arvelt, muutuda võib ka söögiisu reguleerivate hormoonide töö. Kui söögiisu on paranenud hormoonide töö tõttu väiksem, on edaspidi ka kergem õigeid ja tervislikke toiduvalikuid teha ning pikaajalised tulemused ja hea füüsiline vorm on tagatud aastakümneteks.

5 müüti maovähendusoperatsiooni kohta:

Müüt 1: Maovähendusoperatsioon garanteerib 100-protsendilise kaalulanguse.

See väide on vale, sest kaalukirurgia annab Sulle küll eelise kaalu langetada, kuid ükski meetod ei garanteeri seda. Tuleb ka ise kõvasti tööd teha, oma toitumisharjumusi ja elustiili muuta ning sellest rangelt kinni pidada.


Müüt 2: Kaalukirurgia jätab suure ja koleda armi.

See ei ole tõsi. Tänapäevane tehnoloogia, laparoskoopiline kirurgia (viiakse läbi koos väikese kaameraga, mis näitab arstile täpselt, kus miski on ega vaja suurt sisselõiget) ja õppinud ning aastatepikkuse kogemusega kirurgi käe all jääb operatsioonijärgne arm minimaalne. 


Müüt 3: Maovähendusoperatsiooni läbi teinud naisterahvas ei ole võimeline rasestuma.

See on vale. Maovähendusoperatsioon ei mõjuta otseselt rasestumise võimalusi. Peale kirurgilist sekkumist tuleb pereplaneerimisega lihtsalt natuke oodata. Räägime sel teemal allpool ka veidi pikemalt. 


Müüt 4: Maovähendusoperatsiooni läbinud patsientidel tekib mineraalide ja vitamiinide puudus.

Jah, mingil määral tõesti. Kuid seda annab reguleerida tasakaalustatud ja strateegiliselt paika pandud dieediga. Meie toitumisnõustaja Anni Laas kirjutab Sulle täpselt ette, mida ja mis kogustes Sa peale operatsiooni sööma-jooma peaksid. 


Müüt 5: Bariaatriline kirurgia tähendab mao n-ö kinni klammerdamist.

See ei ole tõsi. Mitmed maovähendusoperatsioonid on välja töötatud selleks, et vähendada tarbitava toidu hulka. Näiteks maoballooni puhul paigaldatakse makku steriilse vedelikuga täidetud balloon, mis tekitab täiskõhutunnet ning vähendab isu. Mõned protseduurid mõjutavad seedetrakti ja toitainete ning kalorite imendumist. NB! Sinule kõige parema ja sobilikuma viisi meditsiinilisel moel kaalu langetada leiad Sa arstiga konsulteerides.

Maovähendusoperatsioon ja rasedus 

Maovähendusoperatsioon pole nii väga kosmeetiline protseduur, vaid Sinu teadlik valik olla tervem. Olenevalt kaotatud kehakaalust ja protseduurist paranemise kulgemisest on soovitatav planeerida rasedust 18 kuud kuni kaks aastat pärast maovähendusoperatsiooni. 

Rasvumine tähendab riske nii emale kui ka arenevale lootele ning hiljem kasvavale lapsele. 


Kõrge kehakaal:

 • Raskendab viljastumist
 • Võib põhjustada raseduse ajal ebamugavusi (väiksemaid põletikke, kõrget vererõhku, kõrvetisi, peavalusid jm)
 • Võib põhjustada komplikatsioone (keisrilõike vajadust, infektsioone, sünnitraumasid jm).


Lapse jaoks võib tähendada ema rasvumus:

 • Kõrget sünnikaalu
 • Rasvumust või arenguprobleeme hilisemas elus
 • Sünnidefekte.

Pärast operatsiooni vajab nii keha kui mõistus aega, et kohaneda uue elustiili ja minapildiga

Millised on riskid?

Operatsiooniga otseselt seonduvad komplikatsioonid rasedusega on harvad, mida vähendab veelgi pikem taastumisperiood. Probleemid võivad tekkida eelkõige mineraali- ja vitamiini puudusest, mis lapse samuti vajalikest ainetest ilma jätab. See võib omakorda põhjustada enneaegset sündimist või väikest sünnikaalu.

Kõige olulisem on raseduse ajal oma toitumist jälgida ning veenduda, et kõik vajalikud toitained on söögilaual või toidulisandite ja preparaatide näol olemas. Samuti on oluline arstiga sel teemal konsulteerida, et kaardistada teisi võimalikke probleeme ning leida parimad lahendused.

Soovid tulemuslikult kaalu langetada? Võta meiega ühendust

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !