Bariaatriline kirurgia – 5 erinevat võimalust

Bariaatriline kirurgia on üks efektiivsemaid võimalusi üleliigse kaalu langetamiseks. Kirurgilised ja mittekirurgilised mao mahutavust piiravad protseduurid töötavad kõik samal põhimõttel – protseduuri järel sööd Sa vähem toitu ja võtad selle tulemusena kaalust alla. Järgnevalt tutvustame enamlevinud võimalusi.

Kellele sobib?

Kaalulangetusoperatsiooni näidustusel lähtutakse eelkõige inimese pikkuse ja kaalu suhtest. Diagnoosi aluseks on kehamassiindeks, mille alampiir on 25 (rasvumine algab 30st). 

Bariaatriline kirurgia aitab Sind juhul, kui Sinu kehamassiindeks on rohkem kui 30 ja põhjustab ka kaasuvaid haiguseid. Näiteks teise tüübi diabeet, uneapnoe, südamepuudulikkus jpt. Räägime neist veidi lähemalt allpool. 

Kui Sinu kehamassiindeks on enam kui 40, siis tehakse operatsioon ilma kaasuvate haiguste esinemiseta. 

Räägi arstiga enda võimalustest

Bariaatriline kirurgia on näidustatud kehamassiindeksi järgi. Erinevad protseduurid ja nende nõutavad kehamassiindeksi näitajad on järgmised:

  • Maoballoon alates 27
  • Maobandaaž alates 35 (30 kaasuvate haigustega)
  • Mao plikatsioon, resektsioon ja möödajuhtiv operatsioon alates 40 (35 kaasuvate haigustega)

Milliste muredega aitab bariaatriline kirurgia?

Elukvaliteeti ja selle kaudu kaalulangust pärssivad probleemid, millele bariaatriline kirurgia leevendust toob, on järgnevad:

  • Rasvumus. Rasvumust ei põhjusta alati ainult halb toitumine või vähene liikumine, sellele võivad aidata kaasa ka muud füsioloogilised faktorid. Sõltumata seonduvatest probleemidest, on bariaatriline kirurgia näidustatud juhul, kui kehamassiindeks ületab näitaja 40. Muul juhul, näiteks mõne järgneva nelja terviseprobleemiga koos, jääb see vahemikku 30-39,9.
  • Teise tüübi diabeet. Bariaatriline kirurgia on tõhus viis diabeedi raviks, sest rasvamassi alandamine tõstab kudede insuliinitundlikkust ja operatsioonile järgnev elustiilimuudatus tagab, et muutus oleks jääv.
  • Kõrge vererõhk – kuigi seda põhjustavad erinevad faktorid nagu vanus, geenid, soola tarbimine jms, on rasvumine sellegipoolest üks peamisi põhjuseid, mille kõrvaldamisel hüpertensioon ehk kõrge vererõhk leeveneb.
  • Uneapnoe – jätkuvalt on parim ravi siin kaalu langetamine. Ka arstid soovitavad seda alati esimesena. Kaalulangus võib halva unekvaliteediga olla keeruline, kuid kindlasti mitte kaalukirurgia puhul.
  • Kõrge kolesterool. Väiksemad kogused ja tervislikumad valikud söögikorras, mida bariaatrilise kirurgia abil kergem saavutada on, vähendavad kolesterooli taset vereringes.

Viis erinevat kaalukirurgia võimalust:

Maoballoon

Maoballooni paigaldamine on mittekirurgiline lähenemine kaalu vähendamiseks. Protseduuri käigus viime endoskoobi abil sinu kõhtu pehme silikoonist tühja ballooni ja täidame selle steriilse vedelikuga. Maoballoon jääb kõhtu hulpima ja tekitab täiskõhutunde. Sa sööd vähem ja võtad kaalus alla. Maoballoon ei võimalda nii suurt kaalukaotust kui kirurgiline maovähendusoperatsioon, kuid annab hea tõuke protsessi alustamiseks. Oodatav kaalukaotus on 10-25kg.


Maobandaaž

Operatsiooni käigus paigaldame Sinu mao ülaosa ümber spetsiaalse meditsiinilise vedelikuga täidetava kummist maobandaaži. Võrreldes teiste bariaatriliste meetoditega on see protseduur kiirem ja turvalisem. Nagu ka maoballooni paigaldamise korral, on võimalik seda protseduuri tagasi pöörata, sest anatoomias ja seedeelundites ei tee me mingeid muudatusi. Maobandaaži läbimõõtu sätime ja vedelikuga täidame vastavalt Sinu vajadustele. Oodatav kaalukaotus 40-60 protsenti ülekaalust.


Mao plikatsioon

Mao plikatsiooni käigus vähendame voltimise ja spetsiaalse õmblustehnika abil mao mahutavust. Magu on kitsam ja selle tulemusena saad korraga vähem toitu süüa. Protseduuri käigus ei ole vaja eemaldada mao osi ega kasutada võõrkehi, mistõttu on see protseduur viimastel aastatel aina populaarsemaks muutunud. Oodatav kaalukaotus on 40-70 protsenti ülekaalust.


Mao pikisuunaline resektsioon

Mao pikisuunalise resektsiooni käigus vähendame magu vertikaalsuunas eemaldades selle mahust 60-80 protsenti. Niimoodi vähendame drastiliselt mao mahutavust ja saad edaspidi tarbida ainult väiksemaid toidukoguseid. Täiskõhutunne tekib kiiremini ja tulemuseks on suur kaalukaotus. Oodatav kaalukaotus on 50-60 protsenti ülekaalust.


Maost möödajuhtiv operatsioon

Maost möödajuhtiv operatsioon on olnud kõige populaarsem maovähendusoperatsioon maailmas, kuigi viimastel aastatel on eelistatumaks olnud pigem eelpool kirjeldatud mao pikisuunaline resektsioon. Maost möödajuhtiv operatsioon on võrreldes eelnevalt kirjeldatud protseduuridega kõige keerulisem, kuid toob ka kõige järsema ja suurema kaalulanguse. 

Protseduuri käigus eraldame maost väikese osa ja ühendame sinna külge peensoole, mille abil juhitakse allaneelatud toit suuremast mao osast mööda. Oodatav kaalukaotus on 70-80 protsenti ülekaalust. Konsultatsioonil laiema Sinu jaoks sobivaima maovähendusoperatsiooni või muu bariaatrilise meetodi.

Kus me operatsioone teostame?

Maovähendusoperatsioonid ja plastiline kirurgia Tallinnas nõuavad parimaid tingimusi. Seetõttu teostame me protseduure kahes Eesti juhtivas terviseasutuses:

  • Erahaigla Fertilitas, mis on Eesti suurim ja kõige modernsem erahaigla. Siin teostame me nii plastilisi- kui ka maovähendusoperatsioone. 
  • Ida-Tallinna Keskhaigla on üks professionaalsemaid ja inimkesksemaid terviseasutusi Eestis. Kohalikele klientidele teostame siin peamiselt suuremaid maovähendusoperatsioone.

Mis toimub pärast operatsiooni?

Olenevalt Sinu kehatüübist ja edasistest valikutest võid Sa oodata 50-80 protsendilist üleliigse kehakaalu kaotust. See eeldab küll teatavaid elustiilimuudatusi, kuid mida on tänu kaalulangetusoperatsioonile tunduvalt lihtsam ellu viia. 

Arst hoiab Sinu heaolul silma peal

Kõige olulisem on teada, et operatsioonijärgsel perioodil ei jää patsient üksi. Iga bariaatrilise kirurgia protseduuriga käib kaasas ka neile järgnev kontroll ja konsultatsioon. Oluline on ka patsiendil endal aeg maha võtta, andmaks kehale võimalust taastuda ning olla nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt valmis uueks eluks.

Üldlevinud standardid nõuavad, et patsienti abistatakse juhistega operatsioonijärgsest toitumisest ja liikumisest. Operatsioonijärgne staadium hõlmab tavaliselt ka järelkontrolle arstiga kuni aasta jooksul ja eluaegset tugistruktuuri kui peaks mingeid küsimusi tekkima. Samuti oskavad arstid sageli suunata inimesi vajadusel teraapiasse või personaaltreeneri poole. 

Paranemine ja kohanemine

Maoballooni paigaldamisel on oluline puhata vähemalt nädal. Kuigi protseduur nõuab bariaatria lõikustest kõige vähem senise elu muutmist, tuleb arvestada piisava taastumisajaga. Maobandaaž ja plikatsioon on nõudlikumad protseduurid ja eeldavad kuni kahe nädala pikkust puhkust argirutiinist. Mao ümberjuhtimise- ja resektsiooni järgselt on tähtis puhata vähemalt kaks nädalat.

Milline on operatsioonijärgne toitumine?

Kogemus on näidanud, et toitumisharjumuste muutmine ja uue aktiivse eluviisi omaks võtmine on kõige suuremad väljakutsed. Operatsioon ei pane rasvumust lihtsalt kaduma, vaid annab inimesele tõuke tervislikumaks ning täisväärtuslikumaks eluks.

Kõik bariaatriakirurgia meetodid langetavad inimese vajadust suurema toidukoguse järele. Et see annaks soovitud tulemust, on tähtis olla tähelepanelik, järjepidev ja aktiivne.

The Health Clinicu bariaatriakirurg dr. Rein Adamson selgitab: “Suurimaks väljakutseks bariaatrilise operatsiooni puhul on kardinaalne elustiilimuutus, mis on vajalik pikaajalise edu saavutamiseks. Väga väikeste toidukoguste puhul on eriti oluline süüa kvaliteetset toitu 5-6 korda päevas, et keha saaks piisavalt toitaineid. Õige menüü kokkupanek on esialgu keeruline. Selleks puhuks on meie meeskonnas ka toitumisspetsialist, kes nõustab meie patsiente pikaajaliselt.”

“Ühtlasi tuleb olla füüsiliselt aktiivne ning see on vahetult peale operatsiooni tihti raskendatud, kuid operatsioonist tingitud kaalulanguse tõttu muutub aja jooksul üha kergemaks. Kombineerides teadliku toitumise ja regulaarse treeningu on võimalik saavutada väga häid tulemusi ning olla taas aktiivne ja elada täiel rinnal paremat ja täisväärtuslikku elu.”

Kolm levinud müüti

Rasvumine on sama ohtlik või ohutum kui maovähendus või möödajuhtiv operatsioon

Kuigi erinevad protseduurid, mida bariaatriline kirurgia kasutab, omavad teatavaid riske, on operatsioonist tulenevad elustiilimuudatused ja kehakaalu langus tunduvalt kindlam viis enda tervist hoida, kui mängida rasvumusega õnnemängu.


Normaalne inimene hakkab lihtsalt ennast liigutama ja dieeti pidama, mitte ei lähe noa alla

Rasvumusega seonduvad sageli ka terviseprobleemid, mis positiivseid muutusi elus takistavad – depressioon, ärevus, unehäired, liigesehädad, kergesti tekkiv üleväsimus jne. Samuti võivad kaalulangust takistada erinevad haigused, ravimid või lihtsalt geneetiline soodumus.

Bariaatriline kirurgia ei ole võlunipp kaalu langetamiseks. Pigem tasub seda võtta kui võimalust, mis soodustab uue elustiili ette võtmist juba üsna keerulises olukorras.


Bariaatriline kirurgia viib kindlalt uute terviseprobleemideni

Maandamaks erinevaid operatsioonijärgseid riske, näiteks vitamiinide või mineraalide puudus, anname kõikidele protseduuri läbinud inimestele põhjaliku toitumiskava ja soovitused edasiseks. Operatsioonijärgselt on saadaval tugi ja konsultatsiooni võimalus nii arsti kui ka bariaatriaõe juures.

Üldjuhul on operatsioonile järgnevad võimalikud terviseprobleemid on võrreldes madala elukvaliteediga, mida rasvumus põhjustada võib, väike asi.

Kui Sa oled ülekaaluline ja proovinud pikaaegselt erinevaid meetodeid kaalu alandamiseks, kuid tulutult, tule konsultatsioonile, me leiame Sinu jaoks sobivaima lahenduse! Võta meiega ühendust

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !