Maost möödajuhtiv operatsioon ja mao pikisuunaline resektsioon aitavad elustiili muuta

Rasvumine on maailmas üks tõsisemaid probleeme. Maost möödajuhtiv operatsioon ehk maovähendusoperatsioon on lahendus neile, kelle jaoks on rasvumine muutunud haiguslikuks ning kellel kaasnevad seetõttu ka muud terviseprobleemid. See aitab siis, kui trenn ja uuendatud menüü ei ole senini suutnud aidata. Tulemusena tõstab maost möödajuhtiv operatsioon Sinu elukvaliteeti. 

Erinevate kaalulangetusoperatsioonidega käib sageli kaasas valearusaam, et tegemist on vaid kosmeetiliste protseduuridega. Bariaatriline kirurgia on tegelikult suurepärane lahendus paljudele abivajajatele, sest see tõstab oluliselt elukvaliteeti ja soodustab mitmetest rasvumisest tekkinud terviseprobleemidest paranemist.

Maost möödajuhtiv operatsioon, mis on üldiselt näidustatud ainult väga kõrge kehamassiindeksi puhul, on võimalus järsuks kaalulanguseks. Kuigi protseduur hõlmab riske, aitab see peale rasvumise vähenemise leevendada ka sellega kaasas käivaid terviseprobleeme.

Eesti ühe juhtiva bariaatriakirurgi, The Health Clinicus praktiseeriva dr Rein Adamsoni sõnul on maost möödajuhtivad operatsioonid nagu Laparoscopic Royx-en-Y Gastric Bypass ja Laparoscopic Mini-Gastric Bypass väga efektiivsed bariaatrilised operatsioonid ning nende mõju kaalulangetamisele on suur.

“Eriti hästi mõjuvad seda tüüpi operatsioonid diabeedi puhul ning osadel juhtudel on haigusest võimalik ka täielikult vabaneda. Samuti aitab kaalulangus, mis antud operatsioonide järgselt on küllaltki märkimisväärne, vähendada haigestumist pahaloomulistesse kasvajatesse nagu näiteks günekoloogilised kasvajad, eesnäärme ja jämesoole kasvajad,” selgitab dr Adamson ning jätkab: “Samuti paranevad oluliselt organismi muud tervisenäitajad, sh vererõhk ja kolesterool, mis kokkuvõttes tagab parema ja täisväärtuslikuma elu.”

Millega aitab maost möödajuhtiv operatsioon?

Kõikidest bariaatrilise kirurgia võimalustest on maost möödajuhtiv operatsioon tõsise rasvumise puhul on küll kõige nõudlikum, kuid samas ka üks efektiivsemaid lahendusi.

 1. Teise tüübi diabeet on üha sagenev probleem lääne ühiskonnas. Maost möödajuhtiv operatsioon ei ravi küll haigusest päris terveks, kuid leevendab kaasnevaid vaevuseid ja aitab seda kontrolli all hoida. Tehtud uurimuse kohaselt kadusid diabeedi sümptomid mõneks ajaks, kuid naasid siiski ca viie aasta möödumisel. 
 2. Südamehaigused ja -atakid. Rasvumine suurendab märgatavalt südamehaiguste riski, sest käivitab põletikulised protsessid, mis kahjustavad kardiovaskulaarseid süsteeme. Need võivad omakorda viia südame struktuursete ja funktsionaalsete muutusteni.
 3. Kõrge vererõhk ja kolesterool.
 4. Düslipideemia.
 5. Reflukshaigus.
 6. Hüpertensioon. 
 7. Psoriaas. Uuringud näitavad, et kaalukirurgia aitab pidurdada psoriaasi haiguskulgu tänu  vähenenud kalorite tarbimisele.
 8. Uneapnoe.
 9. Kroonilised peavalud ja lihasvalu, ka selja- ja liigesevalu. 

NB! Enne, kui patsiendile soovitatakse kaalukirurgiat, vaatab kirurg lisaks kõrgele kehamassiindeksile ka võimalikke kaasnevaid terviseprobleeme

Maost möödajuhtiv operatsioon ja mao pikisuunaline resektsioon on populaarseimad meetodid

Enamlevinud maovähendusoperatsioonid on mao plikatsioon, mao pikisuunaline resektsioon ja maost möödajuhtiv operatsioon. Viimane neist on senimaani olnud kõige populaarsem maovähendusoperatsioon maailmas, kuid viimasel ajal on hakatud eelistatama vähemkeerulist mao pikisuunalist resektsiooni.

Mao pikisuunalise resektsiooni eesmärk on vähendada maomahtu, säilitades samas selle funktsionaalsuse. Operatsiooni käigus tehakse magu vertikaalsuunas väiksemaks ja eemaldatakse 60-80 protsenti selle mahust. Mao järelejäänud osa mahutab umbes 100 grammi toitu. Vähenenud toiduhulga tarbimine aitab kaalu drastiliselt alandada. 

Võrreldes maost möödajuhtiva operatsiooniga ei kaasne protseduuriga soolte ümbersuunamist, mis teeb operatsiooni teostamise lihtsamaks ja vähendab ka komplikatsioonide tekkimise tõenäosust.

Mao pikisuunalise resektsiooni plussiks on ka see, et kui Sa hoolimata muutustest operatsiooni järel soovitud tulemusi täismahus ei saavuta, on võimalik teostada lisaks ka maost möödajuhtiv lõikus.

Kuidas protseduur toimib?

Maost möödajuhtiv operatsioon jagab piltlikult väljendudes mao kaheks ning korraldab ümber seedetrakti, et väheneks Sinu toidu tarbimine. Tulemuseks on vähenenud näljatunne, Sa sööd vähem ning järgneb kaalukaotus. Märkimisväärne kaalukaotus võib omakorda viia paljude teiste eelpool nimetatud haigusnähtude paranemiseni.

NB! Protseduur on mõeldud inimestele, kes kannatavad rasvumise ja sellega kaasuvate nähtude käes. Kõikidest bariaatrilistest protseduuridest on maost möödajuhtiv operatsioon kõige tulemuslikum, sest selle abil muudetakse magu väiksemaks. 

NB! Et protseduuril oleks kõige parem tulemus, tuleb muuta ka oma elustiili.

Kas Sulle sobib maost möödajuhtiv operatsioon?

Maost möödajuhtiv operatsioon on mõeldud rasvunud inimestele või neile, kellel kaasuvad sellised konditsioonid nagu diabeet, hüpertensioon, artriit, uneapnoe jms.

Kehamassiindeksi süsteemi järgi on normaalne vahemik 18,5 kuni 25. Ülekaalulisus tähendab, et kehamassiindeks on 25 kuni 30 ning rasvumine esineb siis, kui indeks on 30 ja enam.

Maost möödajuhtiv operatsioon on soovitatav inimestele, kellel on:

 • Kehamassiindeks 30 või rohkem ning kaasuvad erinevad haiguslikud nähud.
 • Kehamassiindeks on 40 või rohkem.

Teekond otsuseni

Iga bariaatrilise kirurgiaga seotud valik vajab siiski kindlameelset otsust. Eriti on see tähtis maost möödajuhtiva operatsiooni puhul, mis on sobilik ainult neile, kelle kehamassiindeks on 40 või rohkem. Samuti  siis, kui kehamassiindeks on 35 või enam ja kaasuvad tõsised terviseprobleemid. 

NB! Tea, et kaasneb rohkem riske ja see nõuab suurt elustiili muutust.

Arstiga konsulteerides on võimalik leida endale sobivaim lahendus. Kui operatsioon on siiski näidustatud, patsient arvestab muutustega ja on valmis ise muutuma, on positiivsed mõjud garanteeritud.

Riskid ja muutused

Kõigist kaalulangetusoperatsioonidest on maost möödajuhtiv kõige ulatuslikum, seda nii lõikuse enda kui ka sellele järgneva perioodi osas. Tegemist on mao osa eemaldamisega ja seedimise ümberkorraldamisega. 

Mao vähendamise tulemuseks on suures plaanis väiksem vajadus süüa. Operatsioonist taastumise faasis tähendab see aga tahkete toitude vältimist. Taastumisele peaks järgnema ka täielik muutus toitumisstiilis, mis hõlbustab eelkõige Sinu tervist, mugavustunnet ja kindlasti ka kaalulangust.

Kaks levinumat probleemi, mis pärast maost möödajuhtivat operatsiooni tekkida võivad:

 • Dumping sündroom – toidu liiga kiire liikumine läbi seedetrakti, mille tõttu võib tekkida kõhulahtisus, väsimus ja iiveldus. Probleem on seljatatav tasakaalustatud toitumisega.
 • Liiga väike vitamiinide ja mikroelementide omastamine, mis võib negatiivselt avalduda enesetundes ja üldises tervises. Probleemi tekke korral on võimalik võtta toidulisandeid ja preparaate.

Kõige raskem periood on kohe pärast operatsiooni. See tähendab pikka paranemisperioodi ja täiesti uut elustiili, seda eelkõige toitumise osas. Sellest tulenevalt võivad protseduurile järgnevad kuud olla nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt kurnavad. Patsiendile on toeks sel ajal kirurgi regulaarne järelevalve, vajadusel psühhiaatriline abi ja konsulteerimise võimalus bariaatriaõega.

Olenemata raskevõitu teekonnast ja sellega kaasnevatest riskidest on maost möödajuhtiv operatsioon aidanud väga paljusid inimesi. Rasvumine on probleem, millele ei olegi olemas lihtsaid lahendusi. Kindlasti pole tegemist põgenemisteega sportimise ja tervislikult söömise eest, vaid uue algusega, millega käivad kaasas omad raskused, kuid ka võidud.

Kuidas pärast maovähendusoperatsiooni maksimaalne kaalulangus saavutada?

Maovähendusoperatsioon annab parima tulemuse koos elustiili muutusega, see tähendab tervislikke toiduvalikuid ja piisavat liikumist. Füüsiline aktiivsus on kaalu alandamiseks oluline aspekt ning parimate tulemuste saamiseks võiks treening sisaldada nii aeroobseid kui ka jõu- ja venitusharjutusi. 

Alustada võiksid Sa kõndimisega ja seejärel järk-järgult oma koormust suurendada.

Lisaks dieedi pidamisele ja liikumisele on soovitav pärast operatsiooni vältida ka alkoholi tarbimist, sest alkohol sisaldab n-ö tühje kaloreid ning püsib võrreldes operatsiooni eelse ajaga veres pikemalt.

Pärast maost möödajuhtivat operatsiooni (või mao pikisuunalist resektsiooni) määrab arst operatsioonijärgseks nädalateks toitumis- ja tegevusplaani, nii on lihtsam õigeid valikuid teha ja soovitud eesmärgi suunas liikuda. 

Soovid elukvaliteeti märkimisväärselt tõsta? Võta meiega ühendust

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !