Bariaatriline kirurgia – 3 levinud müüti

Kuna kehakaal on sageli meie ühiskonnas fookuses, jätkub igasugust juttu kauemaks ka siis, kui on teemaks bariaatriline kirurgia. Probleemid kehakaaluga on üsna tavalised, rasvumus ja sellega tegelemise võimalused on kohati tabuks, mille tõttu levivad sageli väärarusaamad.

Võtame ette ja lükkame ümber kolm levinud müüti, mis bariaatrilise kirurgiaga seotud on.

Müüt nr 1 – „Rasvumus on sama ohtlik või ohutum kui maovähendus või möödajuhtiv operatsioon.”

Kuigi erinevad protseduurid, mida bariaatriline kirurgia kasutab, omavad teatavaid riske, on operatsioonist tulenevad elustiilimuudatused ja kehakaalu langus palju kindlam viis enda tervist hoida kui mängida rasvumusega õnnemängu.

Igaühe füüsis ja eelsoodumused on erinevad ja sellest tulenevalt pole sobilik hakata hindama, mis on „ohtlikum”. Mõni inimene võib olla rasvunud, aga ilma sellega kaasnevate tüüpiliste tervisehädadeta. Küll aga ei saa eitada, et kõrgem kehakaal tekitab terviseriske.

Müüt nr 2 – „Normaalne inimene hakkab lihtsalt ennast liigutama ja dieeti pidama, mitte ei lähe noa alla.”

Paraku pole evolutsioon veel inimeselt kõrvaldanud instinkti näljaajaks rasva varuda. Rasvumusega seonduvad sageli ka terviseprobleemid, mis postiivseid muutusi elus takistavad – depressioon, ärevus, unehäired, liigesehädad, kergesti tekkiv üleväsimus, jne. Samuti võivad kaalulangust takistada erinevad haigused, ravimid või lihtsalt geneetiline soodumus.

Bariaatriline kirurgia ei ole võlunipp kaalu langetamiseks. Pigem tasub seda võtta kui võimalust, mis soodustab uue elustiili ette võtmist juba üsna keerulises olukorras.

Müüt nr 3 – „Bariaatriline kirurgia viib kindlalt uute terviseprobleemideni.”

Maandamaks erinevaid riske, mis operatsioonijärgselt ilmneda võib, nagu näiteks vitamiinide või mineraalide puudus, saadame kõik protseduuri läbinud inimesed teele põhjaliku toitumiskava ja soovitustega. Operatsioonijärgselt on saadaval tugi ja konsulteerimisvõimalus nii arsti kui bariaatriaõega.

Üldjuhul on operatsioonile järgnevad võimalikud terviseprobleemid vaid detailid võrreldes elukvaliteedi madalseisuga, mida rasvumus tekitada võib.

Meelespea

  • Bariaatriline kirurgia on näidustatud rasvumise korral, mis algab alates kehamassiindeksist näiduga 30.
  • Tegemist on lahendusega, mis on inimesi aidanud tervislikuma kehakaaluni.
  • Otsus protseduur ette võtta tuleb alati kaalutletult ja pärast põhjalikku konsultatsiooni.

Uuri veel: „Hea teada – bariaatriline kirurgia

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !