II tüübi diabeet on haigus, mida iseloomustab kõrge veresuhkur ja probleemid insuliiniga. Haigus võib puudutada igaüht, kellel on geneetiline soodumus ja riski tõstev eluviis. Diabeet on sageli seotud rasvumusega, millega omakorda võib aidata kaalukirurgia. Kas operatsioon võib siis aidata diabeediga?
„Paksude haigus”
On tõsi, et tegemist on meie mugavale ajastule omase terviseprobleemiga. Samuti on tõene elustiili roll haiguse tekkel, kuid see on ainult üks faktor. Ükski haigus pole „teatavate inimeste” probleem ning ükski inimene ei vaja häbistamist enda haiguse pärast.
II tüübi diabeet pole häbiplekk, vaid terviseprobleem, millele on lahendusi. Haiguse jaoks on olemas ravimid ning selle leevendamiseks on soovituslik elustiilimuudatus. Kui inimesel on aga probleeme rasvumusega, on olukord keerulisem. Kui tavalised ravimeetodid tulemust ei too ja kõrge kehakaal erinevatel põhjustel ei lange, on lahenduseks ka bariaatriline kirurgia.
Millist abi pakub bariaatriline kirurgia?
Bariaatriline kirurgia on näidustatud II tüübi diabeedi raviks juhtudel, mil kehakaal ületab rasvumuse piire. Kaalulangetusoperatsioon on efektiivne lahendus neile, kel on nii kehakaalu langetamine kui ka veresuhkrutaseme ühtlustamine raskendatud. Raskendavateks faktoriteks võivad olla kehakaalust tingitud nii füüsilised kui ka vaimsed probleemid.
Operatsioonijärgselt väheneb:
- enamusel II tüüpi diabeeti põdenutel vajadus ravimite järele või kaob täielikult;
- veresuhkrutase normaliseerub ja keha omistab kergemini insuliini;
- üldine tervis paraneb tänu väiksemale söögivajadusele.
Järgides tervislikke eluviise, jääb positiivne mõju kestma.
Kellele sobib?
Kuna kõik bariaatrilise kirurgia valdkonna alla kuuluvad protseduurid on nõudlikud ning tähendavad elus suurt muutust, pole kindlasti tegemist trendika kaalulangetusmeetodiga või lihtsama teega. Kõrgest kehakaalust tekkinud terviseprobleeme tasub võtta täie tõsidusega – diabeetki pole paljude inimeste jaoks miski, millega konventsionaalsemad meetodid võiksid aidata.
Üldiste tervisestandardite järgi on bariaatriline kirurgia eelkõige sobilikum rasvunud inimestele (BMI alatest 40-st). Sellest allapoole (BMI alates 30-st) on see näidustatud inimestele, kel on ülekaalulisusega seonduvad probleemid nagu kõrge vererõhk, depressioon, II tüübi diabeet, jm. Uuringud ja ka meie praktika on näidanud, et operatsioon ei too ainult tulemust kaalulanguse näol, vaid lahendab mitmeid terviseprobleeme ja mõjub positiivselt üldisele eluvaatele.
Loe lisaks: “Bariaatriline kirurgia – 3 levinud müüti”.